Månadsföredrag: AI för släktforskare

Onsdagen den 17 september kl 19.00-20.00
Digitalt föredrag via Zoom

Välkomna till ett spännande och högaktuellt föredrag om hur artificiell intelligens kan användas av oss som släktforskar.

Hör om hur AI-teknik kan bli ett stöd i arbetet med att tolka handskrifter, plocka ut och strukturera information från dokument, hitta mönster i stora datamängder och skapa manualer för till exempel DNA-verktyg.

Linda delar med sig av konkreta exempel, reflektioner och praktiska tips för alla som är nyfikna på hur tekniken kan ta släktforskningen till nästa nivå. AI ersätter inte släktforskaren – men kan bli en värdefull assistent på vägen.

Föredraget kostar 50 kr för de som tillhör en av SkSF:s medlemsföreningar, annars 100 kr. Sista anmälningsdag är söndagen den 14 september (kl 23.00). Max 500 deltagare. Anmälningsblankett hittar du på: www.sksf.se

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *